NYUGDÍJ VAGY NYÖG-DÍJ?
Fontos-e a nyugdíjcélú megtakarítás és ha igen, miért?
Érdekel, mi
az, amit a legtöbben elrontanak, amikor a nyugdíjas éveiket tervezik és ezáltal
súlyos összegeket veszítenek?
OLVASS TOVÁBB ÉS MEGMUTATOM, MIRE FIGYELJ!
A legtöbb ember ideális képként tekint a nyugdíjas éveire: Te döntheted el, hogy és hova utazol, unokázol-e, vagy kertészkedsz. Vagy éppen milyen minőségű ételt eszel.
A realitás, hogy az emberek jelentős százalékának nyugdíj után azon kell gondolkodnia a boltban, hogy 10 deka parizert megengedhet-e még magának?
MIÉRT?
Az úgynevezett felosztó-kirovó rendszer inog, mivel arra épül, hogy az éppen aktív dolgozók befizetéseiből finanszírozzák az éppen nyugdíjas korú lakosság nyugdíját.
Ez a döntő ok, ami miatt mindenkinek gondoskodnia KELL a nyugdíjának kiegészítéséről, hiszen köztudott, hogy egyre több az idős és egyre kevesebb a fiatal, aki eltartja őket.
MIÉRT?

Nő az átlagéletkor. Kevesebb gyermek születik. A fiatalok és középkorúak egy jelentős része külföldre megy dolgozni, vagyis külföldön fizeti a közterheket, nem pedig Magyarországon.

A
KATA-s vállalkozók a kedvező adózási forma választásával tulajdonképpen
vállalták, hogy saját maguk gondoskodnak a nyugdíjukról. (Havi 50000 Ft KATA
fizetése esetén az átlagbérhez képest várható nyugdíjalap 26,2%, 40 évnyi
munkaviszony pedig 25 év szolgálati időnek számítódik be...)

Sokan vannak, akik ugyan jól keresnek, de minimálbérre vannak bejelentve, a többit "kézbe" kapják, de ez azt is jelenti, hogy a minimálbér alapján fogják a nyugdíjuk összegét kiszámolni...

Jómagam éppen a nyugdíjhelyzet bizonytalansága miatt kerültem közelebbi kapcsolatba a pénzügyi területtel. 3 kisgyermek édesanyjaként gondoskodnom kellett róla, hogy nyugdíjas koromban ne szoruljak rájuk anyagilag... Azóta is szívügyem a nyugdíj-kérdés.

Gelei-Tóth Gabriella vagyok, a hosszútávú biztonság szakértője, aki tudja, mit csinál, amikor a pénzügyi jövődről beszél.
Ügyfeleim szerint én vagyok a legemberközelibb pénzügyi szakértő, akit ismernek.
Megmutatom, hogy mit rontanak el a legtöbben!
Biztosan sokan emlékeztek az általános iskola 7. osztályából Pató Pál úrra, aki mindig halogatott mindet, ezért soha nem is lett semmije. Petőfi Sándor verse így végződik:
De ez nem az ő hibája;
Ő magyarnak születék,
S hazájában ősi jelszó:
"Ej, ráérünk
arra még!"
Azt hiszem, ezzel elég érzékletesen megvilágítottam, mi a legnagyobb probléma, ami nálunk szinte népbetegség:
a HALOGATÁS!
Nekem is és a férjemnek is van önkéntes nyugdíjpénztárunk, de egyrészt ezt nem ítéltük meg elegendőnek a nyugdíjas éveinkre, másrészt lényeges eltérések vannak az egyes nyugdíjcélú megtakarítások között.
Fogalmam sem volt, hogy mifélék ezek a megtakarítások, mik a különbségek közöttük - természetesen most már tudom. Annak idején, amikor megismertem a nyugdíjbiztosítás lehetőségét, azonnal kötöttem is egyet és szerettem volna, ha a férjem is köt.
Ennek a férjem sem volt kerékkötője, hiszen, mivel az önkéntes nyugdíjpénztár esetében 10 év után ki lehet venni a hozamot, ő bizony ki is vette, tehát látta, hogy nem lesz elég a nyugdíjas évekre. Sajnos, lemaradt, mivel a havonta, kis összegekkel fizethető nyugdíjbiztosítás (amilyet szerettünk volna neki) jelenleg 55 éves korig indítható, a férjem pedig 56 éves volt, amikor megismerkedtünk a lehetőséggel.
Azóta is mérgelődünk mindketten, hogy miért nem egy évvel korábban szereztünk tudomást a nyugdíjbiztosításról. Szóval innen a személyes érintettségem, most már nyilván értitek.
A férjem lemaradt, mondhatni, önhibáján kívül.
Sokan azonban időben megkapják az információt, a lehetőséget a döntésre, a cselekvésre. Mégis, mint a már említett Pató Pál úr, HALOGATNAK!
Pedig a saját jól felfogott érdekében KELL mindenkinek minél előbb lépnie, hiszen minden egyes elhalogatott év MILLIÓKAT jelenthet a későbbiekben!
30 évesen elkezdve több, mint KÉTSZER ANNYI nyugdíj-kiegészítést is össze tudsz gyűjteni, mint ha 40 évesen fognál hozzá, pedig nem kétszer akkora az időtartam...
Hogy drága? Minél később kezdesz hozzá, annál többe fog kerülni, hogy értékelhető összeget tudj összehozni nyugdíjas korodra!
Greta Thunberg alábbi
gondolata a környezetvédelemmel kapcsolatos, de pontosan ugyanúgy szólhatna a
nyugdíjas évekre való felkészülés, az öngondoskodás fontosságáról is:
"...nekem nem kell a maguk reménye! Nem akarom, hogy reménykedjenek. Azt akarom, hogy pánikoljanak! Azt akarom, hogy úgy érezzenek, ahogy én érzem magam minden nap. Ezután pedig azt akarom, hogy cselekedjenek... Azt akarom, hogy úgy cselekedjenek, mintha égne a házuk. Merthogy ég is..."
A
nyugdíjrendszer a mostani formájában fenntarthatatlan.Az állam ezt a
problémát nem fogja megoldani helyettünk.Szóval lépnünk
kell, tennünk kell, mert ég a ház!
DE HOGY MELYIK A LEGJOBB NYUGDÍJBIZTOSÍTÁS?
Ezt a kérdést szinte naponta megkapom.
Többfajta nyugdíjbiztosítás létezik, mondjam meg, melyik a legjobb és mennyit érdemes "beletenni".
Mit tudok erre mondani?
AZ ATTÓL FÜGG!
MITŐL FÜGG?
•Alkalmazott vagy KATA-s vállalkozó vagy?
•20-as, 30-as, 40-es vagy 50-es korosztály?
•A biztonság a fontos számodra, vagy bírod a kockázatvállalást?
•Mennyit szeretnél összegyűjteni?
•Havonta vagy évente szeretnéd betenni a pénzt?
És még hosszasan sorolhatnám...
A LÉNYEG
Mivel már világos, hogy az állami nyugdíjban nem bízhatunk, ki kell választanunk a személyre szabott, céljainknak és lehetőségeinknek megfelelő nyugdíjbiztosítást.
Az állam támogatja az öngondoskodást, a befizetett éves összeg 20 %-ával adójóváírás formájában - bár én úgy gondolom, nagyon jó, hogy ez van, de e nélkül is félre KELL tenni, szóval ez csak a hab a tortán.
Van viszont még egy szuper lehetőség, aminek az a lényege, hogy ha történik valami Veled, valami olyan baleset vagy betegség, ami miatt legalább 40 %-ra leszázalékolnak, átvállaljuk a biztosítás fizetését, hogy a célod mindenképpen megvalósuljon, és legyen egy értékelhető-érzékelhető nyugdíj-kiegészítésed. Erre azt szoktam mondani, hogy "kötelező".
Egyéb remek lehetőségek is vannak, keress bátran, hiszen Rád szabni csak személyesen tudjuk a nyugdíjbiztosításod.

Nyugdíjbiztosítást
kötni nem olyan, mint mondjuk
kimenni a piacra és venni valamit.Sokkal inkább olyan, mint elmenni a szabóhoz, aki mértet vesz, hogy olyan
öltözéket készíthessen, ami a legjobban áll Neked.
Kisebb összegek befizetésével szeretnél "sok pénzt" nyugdíjas korodra, vagy leszel inkább szegény és szorulsz rá másokra?

