Nyugdíj-para több oldalról

2021.06.17

Nem egészen egy hónapja bejárta a magyar internetes oldalakat, hogy a Magyar Közgazdasági Társaság konferenciáján, amely a nyugdíj és a gyermekvállalás kapcsolatáról szólt, milyen javaslatokat fogalmaztak meg a nyugdíj-reformmal kapcsolatosan.

Kaptak is hideget-meleget a közösségi médiában.

Az alapvetés az volt, hogy a jövőben fokozatosan nőni fog az egygyermekes és gyermektelen nyugdíjasok száma.

A Gyermek a Családbarát Magyarországért Alkotó Műhely (CSAM) szerint a mostani nyugdíjrendszer ellenérdekeltté teszi a nőket: aki több gyermeket vállal, kevesebb nyugdíjat fog kapni - a jelenlegi rendszer működését figyelembe véve.

Egyrészt nem tartom valószínűnek, hogy a nők fejében az jár: "Vajon mennyivel lesz több a nyugdíjam, hogy még egy gyereket vállalok?", másrészt igaz, ami igaz: a GYED és/vagy a GYES évei anyagilag számottevőek a nyugdíj későbbi összegében, hiszen a kisgyermekes anyukák nem, vagy csak részmunkaidőben tudnak dolgozni.

BENYÁR JÓZSEF (korábban a nyugdíjbiztosító főigazgatóságán és a MÁK-ban dolgozott) a Corvinus Egyetem tanára szerint a meglévő nyugdíjrendszer működése vezetett oda, hogy csökkenni kezdett a gyerekszám, ugyanis anyagilag nem éri meg gyermeket nevelni

Javaslata leegyszerűsítve azt tartalmazza, hogy a gyermektelenek többet fizetnének egy olyan alapba, amelyből aztán mindenki kapná az időskori járandóságát.

Ennek - szerinte - az a jelentősége, hogy a gyermekteleneknek nem lenne több pénze költekezni, tehát anyagilag semlegessé válna, van-e gyermeke valakinek, vagy nincs.

Kifejtette továbbá, hogy akinek nincs gyermeke, annak a nyugdíjkorhatára 3 évente 1 évvel tolódhatna ki.

Az már nyilvánvalóvá vált, hogy a későbbiekben további nyugdíjkorhatár emelés fog következni.

Dr. Farkas András nyugdíjszakértő szerint nem ösztönzi a gyerekvállalást az ellátáshoz kötés, mivel túl messze van ahhoz a nyugdíjkorhatár, hogy érdemben befolyásolja ezt a döntést. Továbbá egy ilyen rendszer diszkriminatív lenne azokkal szemben, akik nem tudnak gyereket vállalni.

Ugyanakkor a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) 12 pontban foglalta össze, milyen követeléseik vannak.

Forrás: azenpenzem.hu

Egyértelmű azonban, előre csak annyi látható, hogy a nyugdíjrendszer inog, sokáig már nem lehet húzni, hogy valamilyen reformot bevezessenek, a rendszert valahogy (így vagy úgy) átdolgozzák.

Ami egyelőre biztos, az az, hogy a nyugdíjunk akkor van a legjobb kezekben, ha magunkhoz ragadjuk az irányítást: egy (vagy több) nyugdíjcélú megtakarítással bebiztosítjuk magunkat.

Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked.

Haladó beállítások

Itt testreszabhatod a süti beállításokat. Engedélyezd vagy tiltsd le a következő kategóriákat, és mentsd el a módosításokat.