"Lenyúlták a magánnyugdíjamat! Elvehetik a nyugdíjbiztosításomat is?"

2022.02.11

Több, mint 10 évvel azután, hogy az állam benyelte a magánnyugdíjpénztárakat, az emberek jó része még mindig retteg, hogy állam majd elveszi a nyugdíjcélú megtakarításait - ez derült ki több kutatásból, és ezt tapasztalom jómagam is. Ez sokakat ez visszatart attól, hogy takarékoskodni kezdjenek a nyugdíjas éveikre. Mindeközben, ha azt mondom: "Nekünk már nem is lesz nyugdíjunk" - a reakció: "nem is számítok rá..." Ez most már közmegegyezés!

Az emberek, akikkel beszélek, aggódnak, hogy az állam majd a magánnyugdíjpénztárakhoz hasonlóan egy mozdulattal lenyúlja a nyugdíjbiztosításukat is.

A magyar lakosság tekintélyes hányada szorong attól, hogy az állam bármit elvehet.

Egy felmérésből (amelyet a K&H készített) az derült ki, hogy a legtöbben még mindig attól tartanak, hogy az állam elveszi a nyugdíjcélú megtakarításokat. Ez a válaszadók 42 százalékát aggasztja komolyan. 

A nők jóval pesszimistábban értékelik a nyugdíjkérdést, mint a férfiak - amire meg is van minden okuk!

A felmérésből viszont az is kiderül, hogy csökkent azoknak az aránya, akik a gyerekeik támogatására számítanak majd idős korukban.

Az Alaptörvényban a SZABADSÁG ÉS FELELŐSSÉG cím alatt a XVI. cikk (4) bekezdésében szerepel, hogy "A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni."

AKI NEM GONDOSKODIK MAGÁRÓL, AZ RÁ FOG SZORULNI!

Ezért szoktam azt mondani: akinek van gyermeke és felelősségteljes szülő, az nem várja el a gyermekétől/gyermekeitől, hogy miközben ők fizetik a saját nyugdíj megtakarításukat (elkerülhetetlenül ez a jövő), nevelik a gyermekeiket, jó esetben nekik is próbálnak összegyűjteni valamennyit az életkezdésükhöz, fizetik a mindennapi életük költségeit, még a szüleikről is gondoskodjanak.

És ha valakinek nincs gyermeke, akkor még csak döntéshelyzetben sincs: csak saját maga tud gondoskodni magáról, neki KÖTELEZŐ félretennie magának, ha idős korára nem szeretné, hogy földönfutó váljék belőle...

De a helyzet javul azért, ha lassan is: egyre többen ismerik fel, hogy minél hamarabb el kell kezdeni takarékoskodni ahhoz, hogy valóban gondtalanok legyenek a nyugdíjas évek.

Nagyon fontos tudni, hogy minél magasabb a keresete valakinek, annál nagyobb lesz a különbség az utolsó bér és az első nyugdíj összege között. Ezért is kulcsfontosságú a hosszútávú, nyugdíjcélú takarékoskodás.

Visszatérve a magánnyugdíjpénztárakra:

Lehetsz mérges a kormányra, a pénztárakra, bárkire, hogy lenyúlták a magánnyugdíjadat, de ha ez a gondolkodás megakadályoz abban, hogy a jelenben helyes döntést hozz, akkor kárt okozol magadnak. (Például javasolnád-e a gyermekednek, ha lakást akarna venni, hogy ne vegyen, hanem költse el a pénzt mielőtt még az állam elveszi? Ugye, hogy nem?)

Lássuk, hogy mi is volt pontosan a magánnyugdíjpénztár. 2011 előtt te dönthettél, hogy a KÖTELEZŐEN FIZETENDŐ nyugdíjjárulékodat hol szeretnéd kezeltetni: bedobod a közösbe az államkasszába, vagy saját számlát nyitsz egy magánnyugdíjpénztárnál.

Kétségtelenül nagyon jól hangzott, hogy saját számlán gyűlik a pénzed, de valójában ez sosem volt a tiéd. Volt egy számla, amire az adódból az állam betett neked pénzt, és ebből szándékozott fedezni a majdani nyugdíjad egy részét.

Fizettél te be valaha oda a saját nettó fizetésedből egy forintot is? NEM!

A magánnyugdíjpénztárak az állami nyugdíjrendszer részeként jöttek létre a '90-es évek végén, és a befizetések a nyugdíjjárulékból származtak, amiről az állam átmenetileg lemondott.

Más szóval a kötelezően levont adódból dönthettél úgy, hogy azt egy virtuális számlán a nevedre írják. Erről persze lehet vitázni, hogy a tiéd volt-e vagy sem, de azt meg kell érteni, hogy te sosem rendelkeztél az adott összeg felett.

Vagyon, ami valóban a tiéd:

Az értékpapírok, a részvények, kötvények ugyanolyan tulajdonaid, mint a lakásod, vagy az autód.

A részvényed konkrétan egy cégben szerzett tulajdonjogod. Jogilag az, hogy az állam azt mondja, hogy az OTP holnaptól egy állami bank, és az, hogy elvegye a te részvényeidet pontosan ugyanaz. Ameddig tehát a magyar gazdaság és a magyar cégek működnek, neked sem kell tartanod attól, hogy bármidet is elveszik.

Ha a cégeket "csak úgy" el lehetne venni a tulajdonosoktól, akkor senki nem vállalkozna Magyarországon, senki nem venne ingatlant, senki nem élne itt. Sőt, ki mondta, hogy a nyugdíjra félretett pénzedet hazai cégekbe kellene fektetned?

Vagy azt gondolod, hogy a magyar kormány az amerikai cégek tulajdonosait is képes kisemmizni? Nyilván nem.

Lényeges különbség van tehát a magánnyugdíjpénztári "sosem volt a tiéd" számla között, és a magánvagyonod között.

Azok, akik azt mondják, hogy azért nem takarítanak meg, mert azt úgyis elveszi az állam, vagy nem értik ezeket a dolgokat, vagy csak kifogásokat keresnek. Ők azok, akik soha nem is tettek félre (vagy mert nem tudtak, vagy mert nem akartak) és most könnyebb az államra mutogatni.

"Én félretennék, csak nincs mibe!"

Egy jó biztosítónál ("véletlenül" pont tudok egyet! XD) megtakarításba, befektetésbe teheted a pénzed. Arra nem teheti rá más a kezét, sem az állam, sem a NAV. Ha adsz meg haláleseti kedvezményezettet, akkor az örökösödési eljáráson is kívül esik, a biztosító (az általam említettről van szó) 2 héten belül fizet, nem kell hónapokat, rosszabb esetben éveket - ez mostanában nem egyedi eset, sajnos - várni, hogy az örökös a pénzhez hozzájuthasson.

Miben lehet biztonságosan megtakarítani nyugdíj célra?

Egyrészről ott van a három államilag támogatott nyugdíjmegtakarítás. Mielőtt azt gondolod, hogy biztosan azért támogatják, hogy utána majd jól lenyúlják, szólok: ez nem így van.

Az állam is látja, hogy a nyugdíjakat képtelen lesz fenntartani hosszú távon, ezért fontos, hogy az emberek kezdjenek el maguknak félretenni, különben rengeteg hajléktalan és mélyszegénységben élő nyugdíjassal kell majd számolni.

Ez senkinek sem érdeke. Éppen ezért próbálják az embereket a 20% adókedvezménnyel abba az irányba terelni, hogy kezdjenek el félretenni. Bár a 2011-es államosítás valóban rendkívül káros volt - már csak a rossz példamutatás és a megtakarítási kedv letörése miatt is - ha erre koncentrálsz ahelyett, hogy belevágnál egy jó nyugdíjcélú megtakarításba, azzal csak magad alatt vágod a fát.

A nyugdíjbiztosításról tudni kell, hogy életbiztosításként is funkcionál, ezért a végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 92.§-a szerint mentes a végrehajtás alól a biztosítási összeg.

Valóban tragédia, ami a magánnyugdíjakkal történt, de ez nem szabad, hogy visszavessen attól, hogy megalapozd az anyagi biztonságodat.

Szerte a világon több száz millió ember fektet be és növeli a vagyonát.

Döntened kell! 

Te is velük tartasz, vagy meggyászolod azt a pármillió forintot, ami valójában sosem volt a tiéd?

EGY KATTINTÁSRA VAGY A MEGOLDÁSTÓL!