Biztosítás, Deminek… ???         2. rész

2021.09.05

Kinek van egyáltalán szüksége kockázati életbiztosításra? Ha egy mondatban akarom megfogalmazni, annak, akinek jövedelmétől másnak, vagy másoknak a jóléte, jól-léte múlik. 

Kik azok, akiknek az anyagi jóléte függ tőled, attól, hogy élsz-e vagy halsz, hogy tudsz-e dolgozni, hogy keresel-e elegendő pénzt? Elsősorban a gyerekek, hiszen ők még nem önellátók. A mai világban, a mama-hotel és a papa-bank korában, mire egy fiatal a saját lábára áll, általában 25-30 éves. Ki lehet még? A párod, aki esetleg éppen nem is dolgozik, mert pl. otthon van a gyerekekkel. És még? Mondjuk az idős édesanyád, édesapád, vagy akár a beteg testvéred is.

 Az első, amit végig kell gondolnod, hogy a Te jövedelmedtől függ-e bárki? (Aki egyedülálló, annak arra kell felkészülni, ha egy komolyabb baleset, vagy betegség éri.) 

A következő kérdés: Mennyi pénzt tegyek be Neked/Nektek egy képzeletbeli széfbe, mennyire lehet (lesz) szükség? 

Alapesetben csak három dolgot kell figyelembe venni. 

  • Van hiteletek? Ha van: most mennyi tartozásod van a bank felé? - pl. felvettél 20 millió forintot, akkor kb. 32-38 millió forintot kell visszafizetned, attól függően, hány évre és milyen konstrukcióba vetted fel. Tegyük fel, hogy már valamennyit visszafizettél, tehát számoljunk 25 millióval...                                                    Nincs hiteled? Örülj neki, akkor ide nem kerül semmi. 
  • Van-e olyan célod, amit mindenképpen szeretnél/szeretnétek megvalósítani? Gondolok itt például olyan dolgokra, hogy a gyerekeket csak akkor szeretnétek taníttatni, ha Veled/Veletek minden rendben? Na és mondjuk az önálló életkezdésükhöz akarsz/akartok segítséget nyújtani?

Ha például vállalkozó a feleség (vagy a férj - mostanában ez egyre gyakoribb) van otthon a gyerekekkel, neki nyugdíjkiegészítés kell-e, vagy nem, ha a párjával történik valami?

Én most két gyerekre 5-5 millió forintot számolok (ez nagyon a minimum), ez összesen egy újabb 10 milliót jelent. 

  • Az utolsó tétel pedig 3 évre való a kieső jövedelem. Hogy miért pont ennyi? Mert nagyjából ennyi idő, amíg a gyászt fel lehet dolgozni, és gyakran a hagyatéki ügyek is elhúzódnak egy ideig (pléne most, a COVID idején...). És ennyi idő kell kb. ahhoz is, hogy az ember a korábbi életet át tudja alakítani: házeladás, munkahelykeresés, az érzelmi traumán túl. Legyen havi 500.000 Ft bevétele a családnak (2 felnőtt keresőnél ez kb. a magyar átlag 2021-ben), ez 36-tal felszorozva több, mint újabb 18 millió forint. 

A család biztosítási igénye tehát 53 millió forint. 

Mivel számolhatunk, hogy ezt az összeget csökkentsük - hiszen ez sok pénz...

Már meglévő megtakarításokkal, és biztosításokkal. Tételezzük fel, hogy van 10 millió forint megtakarítás, bár Magyarországon ez nem igazán jellemző. Így a biztosítási igény 43 millió forint lesz.  

Akkor most pontosan kinek, és mekkora biztosítás is kell? 

Ez attól függ, hogy mennyit keres apuka és anyuka? Magyarországi az a jellemző, hogy apuka jövedelme kb. 2/3, anyukáé kb. 1/3, ha két keresős a család. 

Vagyis apukának kb. 28 milliós kockázati életbiztosításra van szüksége, míg az édesanyának kb. 14 milliósra. 

Szóval szükségük van rá, de ez mennyibe kerül? Ezt így most nem tudom megmondani, de szívesen kiszámolom.

Sok mindentől függ: pl. életkortól, egészségi állapottól, hogy dohányzol, vagy sem, a testtömegindextől, foglalkozástól, verseny-, vagy hobbysporttól...

Bonyolult így elsőre? Szívesen átbeszélem Veled akár személyesen, vagy akár egy online konzultáció keretében, csak írj nekem  

(Ha céged van, akár el is lehet költségelni, így nem a családi kasszát fogja terhelni ez a kiadás.) 

Mindenképpen tájékozódj, hiszen lehet, hogy nem kerül annyiba, mint először gondolod, vagy esetleg a meglévő régi árából sokkal nagyobb védelmed lehet. Ki tudja?

Kívánom, hogy soha ne legyen szükséged/szükségetek rá, de ha mégis, hidd el, senki nem így tervez...