6 ok, miért kapnak kevesebb nyugdíjat a nők, mint a férfiak
Nők és a "gondtalan nyugdíjas évek": a helyzet nem jó... készülj fel előre!
Dolgozunk látástól Mikulásig és arra számítunk, hogy jó lesz a nyugdíjunk, aztán csak nézünk nagyokat, hogy hol a pénz?!
Amikor valaki nyugdíjba megy, eleve számítania kell rá, hogy a nyugdíja kevesebb lesz, mint a fizetése volt, szóval összébb kell húzni a derékszíjjat, például meg kell válni az autótól, mert túl sokba kerül fenntartani.
Nagyon-nagyon kevesen gondolnak arra, hogy nőként kevesebb nyugdíjat fognak kapni, mint a férfiak.
Miért is? Mert kevesebbet kerestek a dolgos éveik alatt, mint a férfiak. Ez meg hogy lehet?
Több oka is van, lássuk szépen sorban:
- A nők ugyanazért a munkáért kevesebb fizetést kapnak, mint a férfiak. Ma Magyarországon a férfiak 13-18 %-kal több fizetést kapnak ugyanazért a munkáért, mint a nők.
Ez tényleg így van?! Tényleg!
Miért? Vagy a munkáltató fizet eleve kevesebbet egy nőnek, VAGY a nő már alapból kevesebb fizetést kér az állásinterjún és ritkábban kér fizetésemelést. Pfff...
- Erős kirekesztés az oktatásban és a munkában.
Mit jelent ez?
A nők egyszerűen kevesebb lehetőséget kapnak arra, hogy továbbtanuljanak és dolgozzanak, illetve alig vannak ott a közéletben, mint meghatározó szereplők. Számold csak meg, hány miniszterNŐ van? Ugye, hogy ugye?
- A nők sokkal több "láthatatlan" munkát végeznek, mint a férfiak.
Ez mit jelent?
A láthatatlan munka a fizetetlen munkát jelenti. Ilyen például a gyermeknevelés és a háztartás vezetése. Erről készült felmérés is: a nők heti 26 órát töltenek átlagosan fizetetlen munka végzésével, ezzel szemben a férfiak csak 9 órát... Ennek következtében adott esetben kevesebb idejük, energiájuk marad a fizetett munkára, miközben összességében többet dolgoznak és túlterheltebbek, mint a férfiak.
- Nagyon sok nő rosszul fizetett szakmákban dolgozik.
Gondoljunk csak bele: vannak olyan szakmák, amikkel jól lehet keresni, de szinte csak férfiak dolgoznak benne. Mint például az ács és tetőfedő, az asztalos, a gépi forgácsoló és CNC kezelő, a kőműves, a hegesztő vagy a villanyszerelő.
A nők milyen szakmákban dolgoznak nagy létszámban? Kisgyermekgondozó, óvónő, ápolónő vagy idősgondozó... Ezekkel a munkákkal lehet jól keresni? Nem... Pedig fontos munkák? Azok bizony...
- Kevés a női vezető.
Például ha a nő néhány évre otthon marad a gyermekével, akkor nem ugyanolyan ütemben halad előre a ranglétrán VAGY a szülési szabadságról visszatérve lefokozzák...
- A nők maradnak otthon a gyerekekkel.
Akár a gyermekvállalás, akár az idősebb családtag gondozása, elsősorban a nőkre hárul. Ez a pár év pedig anyagilag igencsak számottevő a nyugdíj későbbi összegében, hiszen nem vagy csak részmunkaidőben tudnak dolgozni.
És mindebből mi következik? Elárulom: mivel a nők a fenti okok miatt nem csak kevesebbet keresnek, hanem kevesebb pénzt is tudnak megtakarítani, ezek a különbségek idővel hatványozódnak. Így sajnos a nők idősebb korukban sokkal nagyobb eséllyel szegényednek el, miközben átlagosan 7-10 évvel tovább élnek, mint a férfiak.
Mit lehet akkor tenni?
Minél előbb el kell kezdeni félretenni, mert ha időben kezdünk gondolkozni és cselekedni, akár havi kis összegek megtakarításával is komoly pénzt tudunk összegyűjteni nyugdíjas korunkra.
Többek között ebben is tudok segíteni.
Katt a gombra!