A szülők példáján tanulnak?
Tudatosan tanítani a tudatosságra!
A pénzügyi tudatosság kialakítását nem felnőttkorban kell elkezdeni!
Az aprópénz gyűjtögetése a malacperselybe gyerekkorban szép emlék lehet- de ez nem elég.
De akkor hogyan kezdjük hozzá?
Például ennek a cikknek az elolvasásával!
A gyerekek kíváncsiak, sokat kérdeznek, és amikor a miértek a pénzügyi kérdések felé mutatnak, akkor nem szabad kikerülni a válaszokat.
Megfelelő iránymutatással és odafigyeléssel olyan felnőtteket nevelhetünk gyermekeinkből, akik nem fognak világgá futni a biztosítás gondolatától, és hát valljuk be, ez nem lesz hátrány számunkra. :)
Sokan a mai napig ijedten pislognak, majd hevesen tiltakozni kezdenek, ha megemlítik előttük a biztosítókat. Ennek az ijedelemnek gyakran az az oka, hogy keveset tudnak erről a témáról, és senki nem magyarázta el nekik, hogy hogyan működnek a biztosítók, mit nyújtanak a biztosításaik, szolgáltatásaik.
A második leggyakoribb ok, hogy hajlamosak vagyunk bedőlni a városi legendáknak és rémtörténeteknek. Ezeket sokzor olyan emberek terjesztik, akik gyakran még kevesebbet tudnak a biztosításokról. Fontos tehát, hogy legyen meg az a minimális pénzügyi tudásunk, ami segít minket a tájékozódásban és abban, hogy elkerüljük az áldozat szerepet.
Például a szomszéd lányának a kutyájának a sógornőjét már átverték... Hallottál már ilyenről?
De hogyan taníthatná pénzügyi tudatosságra az a szülő a gyermekét, aki saját maga sem tud sokat a biztosítókról, bankokról? Milyen életet fog élni az a gyermek, aki nem részesül kellő mennyiségű és minőségű gazdasági nevelésben, oktatásban? A gyermekek pénzzel, pénzintézetekkel kapcsolatos oktatása ott kezdődik, hogy maga a szülő is tájékozódik erről, mielőtt azt elmagyarázza.
Fontos viszont, hogy az adott témakört ne csak felületesen tanulmányozzuk, ne csak egy forrásból szerezzük be az információkat. Ha kell, szakember véleményét kérjük és kérdezzünk tőle bátran, mert a pénzügyi tudás az, ami kifizetődik.
A pénzügyi tudatosságra nevelés legnagyobb része szóban zajlik, a gyermek korának megfelelő nyelvhasználattal. Nem szabad a kérdésekkel teli korszakot kézlegyintéssel letudni, és nem szabad, hogy a pénz, az anyagi helyzet tabutéma legyen a családban.
Fontos az is, hogy a témáról ne beszéljünk túl sokat, hisz a terjengős elméleti magyarázatok könnyen az ellenkező hatást érhetjük el: a gyerek elhatárolódik a pénzügyi kérdésektől.
Célszerű a gyakorlatban is megmutatni, elmagyarázni a dolgokat - például ha elvihetjük a gyerekeket a piacra vásárolni.
Ha perselyt adsz neki, hogy odategye a kis spórolt pénzét, az is egy jó kezdet. Néhány társasjáték is hozzájárulhat a tudás kezdetleges elsajátításához.
Ha a gyerek már kisiskoláskorban jár, akkor be lehet vezetni heti zsebpénzt is. Szinte biztos, hogy hibázni fognak a pénzük beosztásával, például túl sokat költenek egyszerre.
Ilyenkor hagyjuk őket hibázni. Meg kell tanulniuk, hogy a hirtelen nagy összeg költése ahhoz vezethet, hogy a maradék már nem lesz elég más dolgok megvételéhez, amire szintén vágynak és emiatt újra spórolniuk kell majd. Ez tulajdonképp előkészíti az utat később a pénz rendes beosztásához, felelősségteljesebb költéséhez. Ebben a korban még fájdalommentesen tudják "megfizetni" a tanulópénzt.
Később aztán tinédzserként meg kell ismertetni velük a munka világát - akár diákmunkán keresztül is -, hogy rájöjjenek, az a pénz, amit elköltenek, honnan jön és hogyan szerezhető meg. Meg fogják ismerni a pénz és az idő összefüggését - minél többet dolgoznak, annál többet tudnak félretenni -, és közben meg kell találniuk az egyensúlyt a munka világa és a magánéletük között. Amikor pedig a konkrét pénzintézetekhez és azok termékeihez érnek, nem szabad pesszimista, egyoldalú kijelentéseket tenni, hisz ezekkel akár végleg elijeszthetjük őket a takarékszámlák, biztosítások és más igen hasznos szolgáltatások igénybevételétől. Ehelyett sokkal jobb megoldás az, ha a negatív történeteken aprólékosan végigmegyünk, megkeresik a buktatókat, illetve levonják a szüleikkel együtt a tanulságokat.
Minden szülő a legjobbat szeretné a gyermekének
Ösztönszerűen védjük, teljes szívből szeretjük, a legjobbat akarjuk nekik, támogatjuk, és sikeresnek szeretnénk látni őket. Olyan embert akarunk belőlük faragni, akik két lábbal állnak a földön, önállóak és tudatosan élik az életüket - akiket nem lehet átverni, nem lehet megvezetni.
Tanítsd meg őket arra, hogy ebben a világban mindenféle tudás egy kincs, amivel hozzájárulhatnak saját és mások sikereihez. Kincs a környezettudatosság, az egészséges életmód, a sport, az irodalom, a matek, a pénzügyi tudás és sok minden más is. Használják ezeket a tudásokat a mindennapi életben, ismerjék fel a lehetőségeket azok által és ragadják is meg azokat.
A pénzügyi tudatosság azok közé az ismeretek közé tartozik, ami szó szerint kifizetődik. Az anyagi alapok, háttér megteremtése mellett akkor tesszük a legjobbat gyermekeink számára, ha ezt már a lehető leghamarabb elkezdjük elmagyarázni nekik. A mai modern világ kihívásait csak így lehet megugrani.